Wielkopolska – atrakcje

Wielkopolskie jest drugim co do wielkości województwem w Polsce, a jego stolica – Poznań – należy do grona najszybciej rozwijających się miast w naszym kraju. Region obfituje w różnego rodzaju zabytki, których zwiedzanie z pewnością będzie gratką (nie tylko) dla miłośników historii. Wycieczka w północną-wschodnią część Wielkopolski może być ciekawą lekcją historii dla dzieci, a we wsiach nieopodal Wągrowca, Sierakowa, Szamotuł, Wolsztyna, Boszkowa czy Śremu odpoczniecie wśród jezior i lasów, gdzie nie brakuje malowniczych krajobrazów. Z weekendu w Wielkopolsce zadowoleni więc będą zarówno aktywni, jak i poszukujący relaksu.

z czego słynie wielkopolska
wielichowo jezioro

Z czego słynie Wielkopolska?

Katedra gnieźnieńska

Gniezno było stolicą Polski przez 99 lat (od około 940 roku). Katedra gnieźnieńska mieści się w najstarszej części miasta – na Wzgórzu Lecha, z którego podziwiać można panoramę. Do budowli doprowadza deptak, ciągnący się aż od głównego rynku. Wzdłuż niego znajdziecie warte odwiedzenia restauracje i różne sklepy, również te z pamiątkami. Pierwszy kościół istniał w tym miejscu jeszcze w X wieku. Według archeologów, początek budowy świątyni murowanej datuje się na pierwszą połowę wieku XI. Katedra jest świadkiem wielu historycznych wydarzeń, w tym koronacji pierwszych polskich królów, miejscem spoczynku, a także miejscem spoczynku jednego z patronów Polski – świętego Wojciecha.

gniezno katedra

Rogalin – pałac i park

Pałac w Rogalinie to kolejna z atrakcji w Wielkopolsce, którą nie sposób pominąć, planując weekend w okolicach Poznania. Kompleks mieści się około 20 km od stolicy województwa. Co warto tu zobaczyć? Z pewnością warta uwagi jest wystawa obrazów, licząca prawie 250 dzieł. Miłośników architektury i pięknych wnętrz zachwyci sam gmach pałacu. Fani motoryzacji odnajdą się za to w parowozowni. Ciekawi pełnej historii zabytku, mogą dodatkowo udać się do Mauzoleum Raczyńskich i kościoła pod wezwaniem św. Marcelina. Po zwiedzaniu meandrów muzeum i okolicznych budowli, odpoczynku zaznamy w pałacowym ogrodzie francuskim, okalającym go parku lub też przylegającym do niego Rogalińskim Parku Krajobrazowym. Rosnące tu dęby mają nawet 700 lat i uznane są za wyjątkowy pomnik przyrody.

pałac w rogalinie

Poznań – co zobaczyć w sercu Wielkopolski?

Na zwiedzanie Poznania warto przeznaczyć cały weekend. Nie sposób bowiem zobaczyć wszystkie interesujące zakątki miasta w kilka godzin. Najpopularniejsze z nich to oczywiście Stary Rynek i wszystkie okalające go budynki, Zamek Cesarski czy też muzeum Brama Poznania. To jednak tylko namiastka wrażeń, które miasto oferuje podróżującym. Warto odkryć również: Stare i Nowe Zoo, palmiarnię, Fort Winiary, niezliczone muzea (archeologiczne, etnograficzne, Broni Pancernej, Martyrologii, Rolnictwa i wiele innych), kościoły i skanseny. Gratką dla aktywnych będzie wypad nad Jezioro Maltańskie i kąpiel w basenach tutejszych term. Atrakcji nie brakuje też zimą. Malta Ski to jeden z niewielu stoków narciarskich w tej części Polski. Dzięki wizycie w tym miejscu nie musicie jechać z Pomorza, czy też centralnej części kraju aż w góry, by posmakować białego szaleństwa.

poznań noclegi