Wolsztyn – jak dojechać?

Wolsztyn to miasto w województwie wielkopolskim, w odległości ok. 72 km od Poznania i zaledwie 18 km od Wielichowa. Położony jest między dwoma malowniczymi jeziorami – Berzyńskim i Wolsztyńskim. Oba akweny ściśle przylegają do miasteczka, a jezioro Wolsztyńskie jest właściwe jego integralną częścią. Poza walorami rekreacyjnymi, w Wolsztynie możesz zobaczyć nietypową atrakcję, która na pewno spodoba się również dzieciom.

noclegi Poznań

Wolsztyn – co tu robić?

W Wolsztynie w czasie najlepszej pogody warto skorzystać z kąpieliska miejskiego i poddać się wodnemu szaleństwu. Taka zabawa szczególnie przypadnie do gustu najmłodszym lub osobom lubiącym aktywny wypoczynek. 

Kiedy jest zimniej czy pochmurniej miasto oferuje zorganizowany rejs statkiem wycieczkowym Ustroń po jeziorze Wolsztyńskim, można też wypożyczyć kajak i cieszyć się nadwodnym widokiem. W miasteczku znajdują się wypożyczalnie sprzętu wodnego, które oferują rowery wodne, kajaki i łodzie wiosłowe. Na jeziorze Wolsztyńskim znajduje się dobrze zagospodarowana wyspa Tumidaj, która podzielona jest na dwie części. Pierwsza jest typowo rekreacyjno-wypoczynkowa, gdzie można m.in. zrobić ognisko – wystarczy zgłosić chęć do Straży Miejskiej. Przez drugą część prowadzą ścieżki edukacyjno-przyrodnicze, gdzie można m. in. podziwiać  wysokorozwiniętą linię brzegową jeziora.

wielichowo jezioro

Klub sportowy “Zryw” prowadzi sekcję kajakarską dla młodzieży i organizuje obozy rozpływowe. Dla miłośników natury i spokoju w mieście znajdą się urocze i ciche zakątki, gdzie można wybrać się na ryby i delektować widokiem jeziora oraz jeziornego ptactwa. 

Przez Wolsztyn prowadzą również szlaki rowerowe – wokół Jeziora Wolsztyńskiego czy Berzyńskiego, gdzie zwiedzimy malownicze punkty okolicy – plaże, park, zalewiska. Ciekawym wyborem mogą się okazać też dłuższe trasy, które prowadzą przez pola, łąki i lasy m. in. do Pałacu w Gościeszynie, przystani Wolsztyńskiego Klubu Żeglarskiego czy strzelnicy Wolsztyńskiego Bractwa Kurkowego.

Wolsztyn – atrakcje. Co zwiedzać w Wolsztynie?

Zwolennicy pieszych wycieczek mogą bez oddalania się od cywilizacji spacerować nadbrzeżem czy w ponad trzystuletnim Parku Miejskim w stylu angielskim. Park przylega bezpośrednio do jeziora Wolsztyńskiego, gdzie ma miejsce wiele imprez plenerowych. W sezonie mieszkańcy miasta i turyści świętują Dni Jezior Wolsztyńskich. W tym czasie odbywają się koncerty w amfiteatrze, występy taneczne, Przegląd Piosenki Turystycznej i Żeglarskiej, spektakle na jeziorze oraz prezentacje łodzi. W parku znajduje się również odrestaurowany zabytkowy Pałac Wolsztyński, gdzie obecnie znajduje się hotel oraz restauracja oraz SPA. W mieście również można pozwiedzać – jest Kościół NMP Niepokalanie Poczętej  oraz Parowozownia Wolsztyn.

wolsztyn noclegi