Książki polecane dla rodziców

1. TRENING UMIEJĘTNOŚCI WYCHOWAWCZYCH. Dla rodziców i specjalistów. Praktyczny przewodnik, wydawnictwo GWP

UWAGA!! Książka zawiera płytę CD: PREZENTACJE I ĆWICZENIA!

Dzięki tej książce dowiesz się:
- jak efektywnie komunikować się z dzieckiem,
- jak rozpoznawać jego emocje i poprawnie na nie reagować,
- jaka jest rola zabawy i jak bawić się z dzieckiem,
- czym są granice, dlaczego ich potrzebujemy i jak je ustalić,
- jak wychować dziecko na niezależnego młodego człowieka.

2. Russell A. Barkley, Arthur L. Robin "Zbuntowany nastolatek"
Wydawnictwo Helion; Gliwice 2010
Książka R.A.Barkley`a i A.L.Robina nie jest jedynie zbiorem gotowych pomysłów na to, jak radzić sobie z nastolatkiem w trudnych sytuacjach. Dobre rozeznanie sytuacji, jest niczym trafna diagnoza lekarska - pozwala na skuteczne leczenie. Autorzy wychodząc z tego założenia proponują rodzicom, w pierwszej części książki, dokonanie diagnozy sytuacji i stopnia nasilenia zachowań niepożądanych u dziecka (z pomocą zamieszczonych w książce formularzy) - od tej diagnozy zależeć będzie sposób postępowania z dzieckiem.
Druga część książki, to propozycja realizacji programu wychowawczego, indywidualnie dopasowanego do specyficznych uwarunkowań wychowawczych różnych rodzin.

3. A.Kołakowski A.Pisula "Sposób na trudne dziecko" , GWP, Gdańsk 2011
Rodzice znajdą tu liczne podpowiedzi, w jaki sposób powinni się w konkretnej sytuacji zachować, co powiedzieć i jakiej reakcji dziecka oczekiwać, poznają podstawowe zasady, o których powinni pamiętać w relacjach ze swoimi dziećmi oraz przykłady ich zastosowania, a także niezwykle cenne - bo poparte doświadczeniami w pracy z rodzicami - wskazówki, co robić, by nie dochodziło do trudnych zachowań dzieci.

Michale Winterhoff "Mali tyrani" , GWP, Gdańsk 2011
Fragment książki "Stanęłam na korytarzu z koleżanka, chcemy o czymś pomówić. Jesteśmy w środku rozmowy, gdy nagle podchodzi do nas uczeń i wtrąca się bez pytania, przerywając nam w pół słowa. Mówię mu więc, że, jak widzi, nie mam teraz czasu. Chłopiec nie daje zbić się z tropu i w dalszym ciągu referuje swoją sprawę. Na moją ponowną prośbę, aby chwilę poczekał, pada odpowiedź: "A kiedy wreszcie skończycie? Teraz moja kolej. Chcę się zapytać o pracę domową. I właśnie tu stoję, a ty mi mówisz, że nie masz czasu. Mojej mamie też się to nie spodoba". Zagadnięta przeze mnie matka odpowiada: "On po prostu chciałby wiedzieć jak najwięcej i wszystko od razu zrozumieć. Tak to jest z bystrymi i inteligentnymi dziećmi ? czasami trochę się niecierpliwią".

5. Richard Heyman "Musimy pogadać. Trudne rozmowy z dzieckiem"
Wydawnictwo SENSUS; 2010
Jako rodzice stajemy często wobec sytuacji, w których nie bardzo wiemy, jak się zachować. Dzieci zadają nam pytania na krępujące, trudne, czy bolesne tematy, jak śmierć, prokreacja, nałogi itp. Część z nas, zawierzając własnej intuicji, podejmuje wyjaśnienia nurtujących dzieci problemów, jednak większość rodziców unika trudnych tematów, w nadziei, że ich dzieci zdobędą potrzebną wiedzę z innych źródeł.

6. Martin Seligman "W małym ciele duży duch", Wydawnictwo SENSUS; 2010
Nie jest przypadkiem, że niska samoocena dziecka wiąże się z brakiem sukcesów w szkole. Ta zależność wydaje nam się oczywista. Jeśli chcecie Państwo dowiedzieć się znacznie więcej, niż wiecie, o swoim dziecku, o tym, jak wzmacniać u niego poczucie własnej wartości, jak sprawić, by było optymistą, jak doskonalić jego umiejętności społeczne - to z całą pewnością jest to odpowiednia lektura!

7. Krysyna Łukawska "SZCZĘŚLIWI RODZICE - SZCZĘŚLIWE DZIECI Praktyczny przewodnik" , GW P, 2011
Książka krok po kroku pokazuje jak budować, czy odbudować, dobre rodzinne relacje i sprawić, by dom stał się prawdziwą przystanią dla rodziców i dzieci.

8. Martin Herbert "Mamo, on mnie bije. Agresja małego dziecka". GWP,
Gdańsk 2007
Niezwykle pomocne są wskazówki dla rodziców dotyczące tego jak postępować z agresywnym dzieckiem, w jaki sposób zmniejszać u niego poziom agresji i jak uczyć je panowania nad własnymi emocjami. Wielkim atutem książki jest to, że jej autor opiera swoje opinie i spostrzeżenia na własnych doświadczeniach wyniesionych z pracy z dziećmi i młodzieżą agresywną.

9. Dorota Skwark "Gdy dziecko nie chce się uczyć ". Wydawnictwo Jedność
Autorka podsuwa interesujące wskazówki, jak rozbudzić w dziecku pasję i chęć poznawania świata Pamiętając o tym, że dzieci najlepiej się uczą, gdy coś sprawia im przyjemność i radość D.Skawrk zamieściła w swojej książce sporo pomysłów zabaw, których celem jest urozmaicenie i uatrakcyjnienie nauki dziecka.

10. Louise Spear-Swerling, Robert.J.Sternberg "Jak nauczyć dzieci myślenia".
GWP, Gdańsk 2003
Nazbyt często w polskiej szkole przywiązuje się wagę do zapamiętywania, a nie do myślenia. Książka zawiera liczne przykłady, w jaki sposób wykorzystywać wiedzę na temat specyfiki procesów poznawczych do realizacji konkretnych tematów z zakresu szkolnych przedmiotów - są to cenne wskazówki, jak pomagać dziecku w nauce w domu.

11. Kevin Steede "10 błędów popełnianych przez dobrych rodziców",
Wydaw. GWP, 2007
Prezentowana książka jest niezwykle wartościową lekturą dla rodziców, gdyż pozwala im z jednej strony dostrzec i wyeliminować niebezpieczeństwa wynikające z bezkrytycznego i nadmiernie ambitnego podejścia do wychowania dzieci, a z drugiej podsuwa konkretne pomysły, jak skutecznie unikać błędów i pułapek wychowawczych.

12. Penny Oates "Jak rozmawiać ze swoim dzieckiem ",
Wydawnictwo "Jedność"
Autorka w sposób przejrzysty i obrazowy prezentuje różne sytuacje domowe i życiowe, podsuwając rodzicom pomysły na rozwiązywanie trudności i zapobieganie ewentualnym przyszłym kłopotom.

13. Klaus Utz "Jak moje dziecko może się stać pewne siebie? ",
Wydawnictwo "Jedność"
"Dziecko jest pewne siebie, wtedy gdy czuje się bezpieczne w rodzinie i w otoczeniu społecznym". Czytelnik znajdzie w niej przykłady konkretnych sytuacji rodzinnych, w których można i powinno się wzmacniać poczucie pewności u dziecka.

14. Dimitris Matzarakis "Jak moje dziecko może nauczyć się logiczno- matematycznego myślenia? ", Wydawnictwo "Jedność"
Książka jest warta polecenia wszystkim rodzicom, którzy w sposób świadomy i kompetentny chcą uczestniczyć w edukacji swojego dziecka, w szczególności zaś tym, którzy wynieśli przykre doświadczenia z lekcji matematyki. Jest szansa, że przy okazji matematycznych zabaw z dzieckiem polubicie Państwo matematykę i przekonacie się, że nie jest ona wcale tak straszna, jak się wcześniej wydawało.

15. Uta Reimann-Hohn "Jak moje dziecko może nauczyć się koncentracji?".
Wydawnictwo "Jedność"
"Czy macie Państwo problem z ułożeniem swojego dnia, z odpowiednim zaplanowaniem czasu, z wykonaniem w skupieniu zadań? Dla dziecka jesteście wzorem postępowania na co dzień". Chcąc wykształcić w dziecku umiejętność koncentracji koniecznie powinniście Państwo sięgnąć do polecanej książki.

16. Edward M. Hallowell, John J. Rate "W świecie ADHD. Nadpobudliwość psychoruchowa z zaburzeniami uwagi u dzieci i dorosłych",
wydawnictwo Media Rodzina
ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi to zaburzenie neurologiczne, które charakteryzuje się łatwością rozpraszania uwagi, impulsywnością i upodobaniem do sytuacji pełnych wrażeń, a także niską tolerancją na nudę i frustrację. Ludzie dotknięci ADHD, są często niewłaściwie diagnozowani i leczeni.
(książkę można wypożyczyć z biblioteki szkolnej)

17. Prekop Irina, Schweitzer Christem, "Niespokojne dzieci. Poradnik dla zaniepokojonych rodziców", wyd. Media Rodzina of Poznań
Autorki dają rodzicom konkretne rady i wskazówki, jak pomóc dzieciom hiperaktywnym opanować własne emocje. Jak postępować by zapobiec powstaniu tego typu zaburzeń. (książkę można wypożyczyć z biblioteki szkolnej)

Dodano: 24.09.2012 / Autor: Irena Jagodzik-Nijka


Ogłoszenia publiczne:

- Malowanie sali gimnastycznej
Dodano: 06.05.2011


Komunikaty:

- K O M U N I K A T - mundurki szkolne.
Dodano: 15.05.2019


Dobre praktyki:

- KSIĄŻKI POLECANE DLA RODZICÓW
Dodano: 20.01.2017
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkół w Wielichowie
ul. Kośœcielna 7a, 64-050 Wielichowo, tel/fax 061 44 33 016

Aktualnoœści | Patroni szkoły | Kadra Szkoły | Rada Rodziców | Podręczniki | Plany lekcji |
Galeria Szkoły | Kontakt || Ogłoszenia publiczne | Komunikaty | Dobre praktyki | Konkursy |

projekt i wdrożenie: amrstudio.pl

Logowanie

login: | hasło: