Wykaz lektur

Szkoła podstawowa
Lektury z wydawnictwa MAC
Klasa 1
Kasdepke Grzegorz, Detektyw Pozytywka
Gellner Dorota, Zwariowane podwórko
Brzechwa Jan, Brzechwa dzieciom
Widłak Wojciech, Pan Kuleczka
Onichimowska Anna, Zasypianki na każdy dzień miesiąca
Zubrzycka Elżbieta, Powiedz komuś
Jędrzejewska Wróbel Roksana, Królewna
Makuszyński Kornel i Walentynowicz Marian, O Wawelskim smoku
Encyklopedia dla dzieci

Klasa 2
Drzewiecka Krystyna, Banda z Uroczyska
Makuszyński Kornel i Walentynowicz Marian, 120 przygód Koziołka Matołka
Chotomski Wanda, Pięciopsiaczki
Chotomski Wanda, Legendy polskie
Tuwim Julian, Wiersze dla dzieci
Kasdepke Grzegorz, Ostrożnie ! Wszystko, co powinno wiedzieć dziecko, żeby mogło bezpiecznie bawić się w domu
Strzałkowska Małgorzata, Rady nie od parady
Perrault Charles, Bajki
Mikita Anna, Bajki w zielonych sukienkach
Kasdepke Grzegorz, Z piaskownicy w świat
Encyklopedia dla dzieci

Klasa 3
Drzewiecka Krystyna, Piątka z Zakątka
Zubrzycka Elżbieta, Słup soli
Buscaglia Leo, Jesień liścia Jasia
Krajewska Monika, Mój młodszy brat
Milne Alan A., Kubuś Puchatek
Andersen Hans Christian, Baśnie
Kasdepke Grzegorz, Co to znaczy
Strzałkowska Małgorzata, Raj na ziemi
Kamiński Marek, Marek-chłopiec, który miał marzenia
Lindgren Astryd, Dzieci z Bullerbyn
Encyklopedia dla dzieci
Lektury z wydawnictwa Nowa Era

Klasa 1
Chotomski Wanda, Gdy zamierzasz przejść przez ulicę
Tuwim Julian, Warzywa
Jaworczakowa Mira, Jacek, Wacek i Pankracek
Strzałkowska Małgorzata, Leśny krasnoludek
Bełza Władysław, Katechizm polskiego dziecka
Wawiłow Danuta, Marzenie
Krzemieniecka Lucyna, Jak krasnalek z borsukiem na spacer się wybrali
Usenko Natalia, Telegram do śpiącej królewny
Tuwim Julian, Abecadło
Kownacka Maria, Plastusiowy pamiętnik
Łachocka Hanna, O wróbelku Elemelku
Usenko Natalia, Potwór ekologiczny
Tuwim Julian, Ptasie radio
Papuzińska Joanna, Nasza mama czarodziejka
Brykczyński Marcin, Tata
Brzechwa Jan, Żaba

Klasa 2
Jaworczakowa Mira, Jacek, Wacek i Pankracek
Lindgren Astryd, Dzieci z Bullerbyn
Lindgren Astryd, Pipi
Gościnny Rene, Jacquest Jean, Mikołajek
Krzemieniecka Lucyna, Z przygód Krasnala Hałabały
Porazińska Janina, Szewczyk Dratewka
Łochocka Hanna, O wróbelku Elemelku
Brzechwa Jan, Wiersze dla dzieci
Tuwim Julian, Wiersze dla dzieci
Duszyńska Julia, Cudaczek ? Wyśmiewaczek
Andersen Hans Christian, Calineczka
Milne A. A., Kubuś Puchatek

Klasa 3
Grabowski Jan, Puc Bursztyn i goście
Lindgren Astryd, Dzieci z Bullerbyn
Andersen Hans Christian, Dziewczynka z zapałkami
Sienkiewicz Henryk, Bajka
Andersen Hans Christian, Brzydkie kaczątko
Centkiewiczowie Alina i Czesław, Anaruk chłopiec z Grenlandii
Pisarski Roman, O psie, który jeździł koleją
Fredro Aleksander, Paweł i Gaweł
Lifting Hugh, Doktor Dolittle i jego zwierzęta
Widłak Wojciech, Puszka Pandory

Klasa 4
Gościnny Rene, Jacquest Jean, Mikołajek
Lewis Clive Staples, Lew, czarownica i stara szafa
Brzechwa Jan, Akademia Pana Kleksa
Collodi Carlo, Pinokio
Dahl Roald, Charcie i fabryka czekolady (fragmenty)
Onichimowska Joanna, Duch starej kamienicy (fragmenty)
Gościnny Rene, Jacquest Jean, Nowe przygody Mikołajka (fragmenty)
Szklarski Alfred, Tomek na wojennej ścieżce (fragmenty)
Twain Mark, Tomek Sawyer (fragmenty)

Wybór baśni:
Grim W., J., Królowa pszczół (fragmenty); Perrault Ch. Wróżki (fragmenty);
Wójcicki K. W. O Waligórze i Wyrwidębie; Andersen Ch. H., Dzielny ołowiany żołnierz (fragmenty), Dziewczynka z zapałkami; Butelko B., Jaś i Małgosia(fragmenty); Leśmian B., Przygody Sindbada Żeglarza (fragmenty)

Wybór kolęd:
Lenartowicz T. , Mizerna cicha (fragmenty); Bóg się rodzi, Gdy śliczna panna,
Przybieżeli do Betlejem, Cicha noc (w dowolnym wykonaniu)
Wybór pieśni patriotycznych:
Wybicki Józef, Mazurek Dąbrowskiego

Klasa 5
Monar Ferenc, Chłopcy z Placu Broni
Sienkiewicz Henryk, W pustyni i w puszczy
Lindgren Astryd, Bracia Lwie Serce
Montgomery Lucy Maud, Ania z Zielonego Wzgórza
Domańska Antonina, Historia żółtej ciżemki (fragmenty)
Niziurski Edmund, Sposób na Alcybiadesa (fragmenty)
Onichimowska Joannam Dziesięć stron świata (fragmenty)
Szklarski Alfred, Tajemnicza wyprawa Tomka (fragmenty)
Tyrakowska Dorota, Władca Lewaku (fragmenty)
Verne Juliusz, W 80 dni dookoła świata

Wybór mitów greckich:
Chadzinikolau N. , Mity greckie (fragmenty); Grave R., Prometeusz; Markowska W.,
Demeter i Kora; Kasdepke G., Śliczna i mądra ? czyli Atena; Parandowski J., Syzyf,
Podróż Odyseusza (fragmenty); Inkiow D., Argonauci

Wybór legend:
Seidler B., Rosiński G., O Piaście Kołodzieju; Kasprowicz J., O śpiących rycerzach w Tatrach; Zdzitowiecka H., Bursztynowa korona; Oppman A., Złota kaczka

Wybór pieśni patriotycznych:
Łuskino L., Piechota; Biernacki T., Hałaciński A., Pierwsza brygada

Klasa 6
Tolkien John Ronald, Hobbit
Jurgielewiczowi Irena, Ten obcy
Makuszyński Kornel, Szatan z siódmej klasy
Burnett Frances H., Tajemniczy ogród
Lem Stanisław, Bajki robotów (fragmenty)
Minkowski Aleksander, Dolina światła (fragmenty)
Niziurski Edmund, Pięć melonów na rękę (fragmenty)
Wicher Moony, Dziewczynka z szóstego księżyca (fragmenty)
Wybór poezji dla dzieci i młodzieży w klasach 4-6:

Asnyk Adam, Białoszewski Miron, Baran Józef, Bechlerowa Helena, Brzechwa Jan, Chotomski Wanda, Faber Wincenty, Frączak Agnieszka, Gałczyński Konstanty Ildefons, Grochowiak Stanisław, Harasymowicz Jerzy, Herbert Zbigniew, Iłłakowiczówna Kazimiera, Janczarski Czesław, Jerzyna Zbigniew, Kamińska Anna, Kern Ludwik Jerzy

Lektury w gimnazjum
Klasa I
Mickiewicz Adam, Dziady
Saint-Exupery A., Mały Książę
Musierowicz Małgorzata, Opium w rosole
Słowacki Juliusz, Balladyna
Pratchett T., Księga Nomów (Księga Wyjścia)

Klasa II
Sienkiewicz Henryk, Latarnik
Molier, Skąpiec
Szekspir W., Romeo i Julia
Fredro Aleksander, Zemsta
Fiedler Arkady, Dywizjon 303
Pratchett T., Księga Nomów (Księga Wyjścia)

Klasa III
Christie A., Dwanaście prac Herkulesa lub Morderstwo w Orient Expresie
Sienkiewicz Henryk, Krzyżacy
Prus Bolesław, Kamizelka
Hemingway E., Stary człowiek i morze
Kamiński A., Kamienie na szaniec
Orwell G., Folwark zwierzęcy
Fink I., Zabawa w klucz

Pozostałe lektury:
Kochanowski Jan ? wybrane fraszki (kl. 1,3), Treny (V, VII, VIII ? kl. 2)
Krasicki Ignacy ? wybrane bajki (kl. 3)
Mickiewicz Adam ? wybrane ballady (kl. 1 Świtezianka, kl. 3 Świteź), Reduta Ordona (kl. 2)

Wybrane powieści historyczne:
Sienkiewicz Henryk ? Quo vadis, Potop (kl. 3)

Wybrane wiersze poetów XX wieku:
Pawlikowska-Jasnorzewska Maria (kl. 3), Wierzyński Kazimierz ( kl. 1, 2), Tuwim Julian
(kl. 1-3), Miłosz Czesław (kl. 1, 3), ks. Jan Twardowski (kl. 1-3), Szymborska Wisława
(kl. 1,3), Herbert Zbigniew (kl. 1-3)

Utwory podejmujące problematykę Holokaustu ? Fink Ida (kl. 3)
Wybrane utwory Gałczyńskiego Konstantego Ildefonsa ( kl. 1,3)
Wybrane opowiadania Lema Stanisława (kl. 1)
Wybrane opowiadania Mrożka Sławomira ( ? Śpiąca królewna kl. 1, Rewolucja kl. 3)
Wybrane powieści przygodowe:
Wybrane młodzieżowe powieści obyczajowe podejmujące problematykę dojrzewania:
( kl. 1) Tyrakowskiej Doroty, Musierowicz Małgorzaty

Wybrane powieści fantasy ? Le Guin Ursuli
Czarnoksiężnik z Archipelag (kl. 2)
Tolkien J. R.R. (kl. 1 ), Sapkowski Jerzy (kl. 3)

Wybrane utwory detektywistyczne:
Artura Honan Doyle a, Agaty Christie
Dwanaście prac Herkulesa (kl. 3)

Wybrane powieści z literatury polskiej i światowej :
Orwell - Folwark zwierzęcy (kl. 3)

Inne wskazane przez nauczyciela lub zaproponowane przez młodzież: Homer ? Iliada, Parandowski Jan ? Przygody Odyseusza, Słowacki Juliusz - Balladyna ( kl. 1), Białoszewski Miron ? Pamiętnik z powstania warszawskiego (kl. 2), Kapuściński Ryszard ? wybrana książka (kl. 2,3), Pieśń o Rolandzie (kl. 3)

Biblia
Opis stworzenia świata i człowieka z Księgi Rodzaju (kl. 3), przypowieść ewangeliczna Miłosierny Samarytanin ? kl. 1, Syn marnotrawny ? kl. 2, hymn św. Pawła o miłości ? kl. 2 Wybrane mity greckie (kl. 2,3)

Dodano: 24.09.2012 / Autor: Irena Jagodzik-Nijka


Ogłoszenia publiczne:

- Malowanie sali gimnastycznej
Dodano: 06.05.2011


Komunikaty:

- Mundurki szkolne
Dodano: 17.05.2017


Dobre praktyki:

- KSIĄŻKI POLECANE DLA RODZICÓW
Dodano: 20.01.2017














Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkół w Wielichowie
ul. Kośœcielna 7a, 64-050 Wielichowo, tel/fax 061 44 33 016

Aktualnoœści | Patroni szkoły | Kadra Szkoły | Rada Rodziców | Podręczniki | Plany lekcji |
Galeria Szkoły | Kontakt || Ogłoszenia publiczne | Komunikaty | Dobre praktyki | Konkursy |

projekt i wdrożenie: amrstudio.pl

Logowanie

login: | hasło: