Zwyciężali pod patronatem noblistów

Grudzień jest miesiącem, w którym społeczność Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie świętuje, wspominając swoich patronów. Termin nie jest oczywiście przypadkowy - 10 grudnia przypada rocznica śmierci Alfreda Nobla, fundatora prestiżowej nagrody za wybitne osiągnięcia w różnych dziedzinach. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej, jak i gimnazjaliści przygotowywali się do uczczenia pamięci polskich noblistów, biorąc udział w różnorodnych konkursach - literackich, recytatorskich, a także poświęconych życiu i działalności sławnych rodaków.

W trakcie uroczystej akademii w szkole podstawowej, nagrody odebrali zwycięzcy. Wśród nich znaleźli się: Wiktor Golczak z kl. IV (Konkurs wiedzy o L.Wałęsie i Cz.Miłoszu), Dominika Grześ z kl. Vb (Konkurs wiedzy o H.Sienkiewiczu i W.Szymborskiej) i Marta Dryka z kl. VIa (Konkurs wiedzy o M.Skłodowskiej-Curie i W.S. Reymoncie). Najlepszy opis wybranego noblisty przygotowała Natalia Skoracka z kl. VIc, najciekawszy list do noblisty napisała zaś Łucja Michalska z kl. Va. Najlepszymi recytatorami okazali się: Natalia Skoracka reprezentująca klasy VI, Mateusz Krupka z kl.VI oraz czwartoklasistka-Agata Frąckowiak. Najmłodsi rywalizowali na gruncie plastycznym. Laureatami zostali zaś: K.Stopa, M.Nowacka, A.Krawczyk, G.Szczepaniak, Z.Mikołajczyk i W.Wróbel z klasy O, W.Polak, M.Matuszczak, J.Smolarek oraz W.Sibila z kl. I, Z.Chałupniczak, K.Leśna, J.Węcławiak i W.Podgórska z kl. II, a także M.Walkowiak, P.Drzymała, Sz. Skrzypczak i A.Daktera z kl. III. W trakcie uroczystości nagrody odebrali ponadto laureaci szkolnych konkursów przedmiotowych, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Są to: R.Krzyczyński (Konkurs przyrodniczy), M.Drgas, S.Smolarek, O.Skrzypek, G.Stachowiak, D.Borowczak i K.Weiss (Konkurs humanistyczny), D.Borowczak, R.Melerowicz i N.Skoracka (Konkurs matematyczny).

Tegoroczny Dzień Patrona w gimnazjum połączony został z Pasowaniem klas pierwszych. W trakcie uroczystego apelu pierwszoklasiści złożyli ślubowanie na sztandar szkoły, a także odebrali nagrody w konkursach, które pomogły im poszerzyć wiedzę na temat polskich noblistów. Najwyższe miejsca zajęli: M.Szkuta z kl. Ib (Życie i twórczość M.Skłodowskiej-Curie), A.Dudziak z kl. Ic (Życie i twórczość H.Sienkiewicza), A.Janeda z kl. Ia (Życie i twórczość W.S.Reymonta oraz J.Ochmański z kl. Ic (Życie i działalność Lecha Wałęsy). Wiersze W.Szymborskiej oraz z. Miłosza najpiękniej recytowały-zdaniem jurorów -R.Świtalska i J.Kaczmarek. Uwaga gimnazjalistów szczególnie skupiona była w tym roku na postaciach M.Skłodowskiej-Curie, która to dokładnie 100 lat temu odebrała jedną z dwóch swoich Nagród Nobla oraz Cz.Miłoszu, którego stulecie urodzin stało się pretekstem do ogłoszenia roku 2011 rokiem jego pamięci. Sylwetki obu wspomnianych noblistów przybliżone zostały w trakcie uroczystości dzięki prezentacjom multimedialnym, przygotowanym przez uczniów klas II i III. Za najciekawsze z nich uznano prace Karoliny Marciniak z kl. IIb oraz Kingi Marciniak z kl. IIIa - one to właśnie nagrodzone zostały upominkami książkowymi. Obchody Dnia Patrona stały się ponadto okazją do wręczenia nagród laureatom konkursów przedmiotowych - także tym, którzy zakwalifikowali się do etapu rejonowego. Najwyższą liczbę punktów na etapie szkolnym uzyskali: I.Kurpisz z kl. IIc

(Wojewódzki Konkurs Języka Polskiego), K.Marciniak z kl. IIIa (Wojewódzki Konkurs Języka Angielskiego), Aneta Pham z kl. IIa (Wojewódzki Konkurs Języka Niemieckiego), G.Piątek z kl. IIIc (Wojewódzki Konkurs Historyczny), K.Pieterek z kl. IIb (Wojewódzki Konkurs Geograficzny), K.Marciniak z kl.IIIa (Wojewódzki Konkurs Biologiczny), M.Weiss z kl. IIIc (Wojewódzki Konkurs Matematyczny, Wojewódzki Konkurs Fizyczny), J.Królikowska z kl. IIIa (Wojewódzki Konkurs Chemiczny, Wojewódzki Konkurs Wiedzy religijnej).

Lista nagrodzonych świadczy o tym, że przykład patronów mobilizuje uczniów do pracy. Być może jedna z wyróżnionych osób w przyszłości sama dołączy do grona szkolnych patronów...

Dodano: 23.12.2011 / Autor: ap


Ogłoszenia publiczne:

- Malowanie sali gimnastycznej
Dodano: 06.05.2011


Komunikaty:

- Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dodano: 19.09.2019


Dobre praktyki:

- KSIĄŻKI POLECANE DLA RODZICÓW
Dodano: 20.01.2017
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkół w Wielichowie
ul. Kośœcielna 7a, 64-050 Wielichowo, tel/fax 061 44 33 016

Aktualnoœści | Patroni szkoły | Kadra Szkoły | Rada Rodziców | Podręczniki | Plany lekcji |
Galeria Szkoły | Kontakt || Ogłoszenia publiczne | Komunikaty | Dobre praktyki | Konkursy |

projekt i wdrożenie: amrstudio.pl

Logowanie

login: | hasło: